Publicēja: vilakabiblio | septembris 20, 2013

Bibliotēkas un novadpētniecība

18.09.13-1 037

18. un 19. septembrī Balvos un Balvu reģiona bibliotēkās notika Latvijas bibliotēku novadpētniecības konference „Lokālās kultūras nacionālās identitātes stiprināšanai”. Konferences darbā ar savām zināšanām un pieredzi dalījās vairāk kā 50 šīs jomas speciālisti un interesenti no visas republikas. Konferences dalībnieku vidū bija Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) direktors Andris Vilks, LNB Bibliotēku attīstības institūta direktors Andris Eglājs, LNB Letonikas un Baltijas centra vadītāja Kristīne Zaļuma un daudzi citi.

Konferences pirmās dienas noslēgumā pirms došanās uz Ziemeļlatgales reģiona tradīciju izpētes vietām, dalībnieki sadalījās trīs darba grupās, kurās kopā ar kolēģiem pavadīja vakara cēlienu. Viena no tādām konferences dalībnieku grupām, kuru vadīja Balvu Centrālās bibliotēkas direktore Ruta Cibule un kurā bija Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta direktors Andris Eglājs un LNB Letonikas un Baltijas centra vadītāja Kristīne Zaļuma, apmeklēja Viļaku.

Konferences dalībniekus 18. septembra vakarā Viļakas novada bibliotēkā sagaidīja Viļakas novada Domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs un bibliotēkas direktore Vija Circāne. Pēc novada vadītāja uzrunas bibliotēkas vadītāja Vija Circāne ciemiņus no dažādiem Latvijas novadiem iepazīstināja ar bibliotēkas telpām, aprīkojumu un bibliotēkas lietotājiem piedāvātajām iespējām. Stāstot par Viļakas novada bagāto vēsturi, kultūru un cilvēkiem, Vija Circāne akcentēja darbu novada bibliotēkās novadpētniecības jomā. Sagaidot Viļakas bibliotēkas simtgadi, kuru paredzēts atcerēties šā gada novembrī, Viļakas novada bibliotēka digitalizēja bibliotēkas foto arhīvu par bibliotēkas darbu dažādos laika posmos.

Gatavojoties novadpētniecības konferencei Viļakas novada bibliotēkā īpaši plaši tika atspoguļots bijušās bibliotēkas vadītājas Valentīnas Strupkas dzīves un darba gājums. Viļakas 720 gadu atceres pasākumu ietvaros Balvu reģiona bibliotēkas kultūrvēstures datu bāzei tika sagatavoti materiāli un digitalizētas fotogrāfijas par Viļakas pilsētas vadītājiem. Šajā laika posmā novadpētniecības laukā aktīvi darbojušās visas novada bibliotēkas. Žīguru bibliotēkā lepojas ar Žīguru Meža muzeja vadītāju Annu Āzi. Medņevas bibliotēkā uzsākts darbs pie materiālu vākšanas un fotogrāfiju digitalizācijas par bijušo padomju saimniecību „Medņeva”. Kupravas bibliotēka sagatavojusi materiālus par Kupravas Romas katoļu baznīcu. Vecumu pagastā un bibliotēkā lepnums ir tie Cilvēki, kas pagasta vārdu spodrinājuši tālu aiz tā robežām. Savukārt Rekavas bibliotēka Balvu reģiona kultūrvēstures datubāzei sagatavojusi informāciju par Maizes muzeja izveidotāju, novadpētnieku un skolotāju Jāni Dortānu.

Īpaša vieta starp Viļakas novada bibliotēkām novadpētniecības darbā ir Upītes bibliotēkai. Šai bibliotēkai tik raksturīgo darbības stratēģiju – būt par kultūrvēstures centru Latvijas ziemeļaustrumu pierobežā, izveidojis nu jau mūžībā aizgājušais bibliotekārs, dzejnieks un Latgales patriots Antons (Ontons) Slišāns. Viņš arī bija viens no pirmajiem, kas šo tradīciju sācis pētīt un kopā ar priesteri Miķeli Jermacānu 1971.gadā ierakstījis psalmu dziedāšanas tradicionālo norisi Šķilbēnu un Baltinavas pagastos.

Līdz ar to 18. septembra vakarā Viļakas novada bibliotēkā ieradās Antona (Ontona) Slišāna dibinātā Upītes etnogrāfiskā ansambļa sievas, lai bibliotekāriem un konferences dalībniekiem rādītu saļmu dziedāšanu Latgalē. Viesiem viņas nodziedāja arī „bolsu” dziesmas un sava ansambļa himnu. Iepazīstinot konferences dalībniekus ar Upītes sievām Ruta Cibule uzsvēra dziedātāju latgalisko identitāti un nozīmību ne tikai vietējā, bet visas Latvijas kultūrā.

Nobeigumā Viļakas novada bibliotēkas direktore Vija Circāne pateicībā par bibliotēkas apmeklējumu un piemiņai no Viļakas LNB Bibliotēku attīstības institūta direktoram Andrim Eglājam pasniedza mūsu izcilās novadnieces, skolotājas un vēsturnieces Leontīnes Maksimovas grāmatu „Viļaka un tās ļaudis gadsimtu ceļos”.

Pēc pasākuma bibliotēkā ciemiņiem no dažādiem Latvijas novadiem Viļakas novada Domes priekšsēdētāja Sergeja Maksimova vadībā bija iespēja iepazīties ar Kultūras un radošo industriju centru Viļakā, kas atrodas bijušajā kapucīnu klostera ēkā.

©Vilis Bukšs, Viļakas novada bibliotēkas informācijas speciālists

***Rakstā izmantoti materiāli no Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāzes un Viļakas novada bibliotēku informācija

Bildēs


Responses

  1. Interesanti 🙂


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Kategorija

%d bloggers like this: