Publicēja: vilakabiblio | jūlijs 10, 2015

Māras Cielēnas dzejoļu izlase

Daudz labu dzejoļu

Rakstnieces Māras Cielēnas pasakas un dzejoļi pazīstami vairākām paaudzēm. Viņas darbi tiek lasīti ģimenēs, iekļauti skolas mācību programmās, izmantoti dziesmās un uzvedumos; tie bieži skan svētkos un dažādos konkursos.
Apgāds „Lietusdārzs” sagādājis bagātīgu Māras Cielēnas dzejoļu izlasi bērniem un jauniešiem no divu līdz sešpadsmit gadu vecumam, kā arī, protams, visiem pārējiem. To sastādījusi pati autore, atlasot apmēram 150 dzejoļu no savām vairāk nekā desmit lielākām un mazākām dzejoļu grāmatām („Kad Karaliene bij Rīgā”, „Debesu trepīte”, „Trakulīte Sandalīte” u.c.), kas iznākušas gandrīz gadsimta ceturkšņa laikā, kā arī jauniem, līdz šim krājumos nepublicētiem darbiem.
Nosaukums „Pa īstam un pa jokam” lieliski izsaka krājuma kopnoskaņu. Bērnu dzejai raksturīgais rotaļīgums te cieši saistīts ar nopietnu, dziļu pasaules atklāsmi, jūtu un domu patiesīgumu.
Dzejoļi sakārtoti deviņās nodaļās, kas aptver nosacīti tematiskus lokus: ģimeni, mūsu zemi (arī valodu), dabu, svētkus, dzīves „nopietnās parādības”, Rīgu, pavisam mazu bērnu dzīvi, brīnumus un jokus, gulētiešanu. Šāds sastādījums labi pazīstamiem dzejoļiem piešķir jaunu skanējumu, bet, galvenais, lasītājam/dzejoļu meklētājam ļauj atrast to, kas kurā brīdī vajadzīgs.
Biezais, plašais krājums ir bagātīgs ne jau tikai tematiskajā ziņā. Tas satur daudz māksliniecisku pārsteigumu, vienreizēju tēlu, skaņu un krāsu kombināciju, visdažādāko dzejas burvību.
Grāmata atklāj pietāti pret lasītāju jebkurā vecumā: katram tiek piedāvāta laba, īsta dzeja.
Tā kā Māras Cielēnas darbi nemitīgi ir apritē skolās, bērnu dārzos, bērnu radošajās grupās un ģimenēs, šai grāmatai paredzama rosīga darba dzīve.
Māksliniece Una Leitāne ir atradusi brīnišķīgu pieeju krājuma vizuālā ietērpa darināšanai. Pēc manuskripta iepazīšanas atzinusi, ka tajā ir daudz debesu, viņa izvēlējās putnus par vienojošo tēlu, kas dažādos veidos parādās visā grāmatā.
Izdevumam ir pārdomāts dizains, cietie vāki, labs papīrs. Tā ir no visiem viedokļiem vērtīga grāmata, iekšēji un ārēji skaista.


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Kategorija

%d bloggers like this: