Publicēja: vilakabiblio | aprīlis 21, 2016

Pārgājiens uz nacionālo partizānu cīņu vietām Stompakos

Stompaku nometnē 20. aprīlī

*20. aprīlī nacionālo partizānu nometnes vietā Stompaku purva salā

Turpinot izzināt sava novada vēsturi Viļakas novada bibliotēku darbinieki 20. aprīlī devās kultūrvēsturiskā pārgājienā uz nacionālo partizānu nometnes vietu Stompaku purvā.

Tālajā 1945. gada 2. un 3. martā Stompaku purvā tika izcīnīta viena no lielākajām Latvijas nacionālo partizānu kaujām Otrā pasaules kara vēsturē. Cīņas, kas norisinājās Stompaku purvā, atstāja neizdzēšamas pēdas Viļakas un tuvējo novadu cilvēku atmiņās.

Stompaku purva salu 24 bunkuros 1945. gada ziemā dzīvoja vairāki simti partizānu, tostarp ar ģimenēm. Iztēlojoties to dienu ainu purva saliņās, neviļus prātā nāk nacionālo partizānu komandiera Pētera Supes teiktie vārdi par to, ka mēs šeit atkal atgriezīsimies un šeit atkal plīvos karogs sarkanbalts…

Šobrīd uz nacionālo partizānu kapa vietas purva salā stāv uzraksts: Mums bija jāmirst, lai dzīvotu simti, Nebija lemts toreiz Latvijai zelt. Tiem pēc kariem, kas palikāt dzīvi, Būs no jauna Jums Latviju celt.

To, ka dzīvajiem no jauna jāceļ Latvija, apliecina arī Stompaku purva saliņās ziedošās vizbulītes, lakači un zalktenes, kas katru pavasari mostas jaunai dzīvei. Ik rudeni dabas liegumā “Stompaku purvi” mirst simti un tūkstoši dažādu augu, lai nākošajā pavasarī no dzīvi palikušajiem sakneņiem augšāmceltu jaunus tūkstošus…

Viļakas novada bibliotēku darbinieki pateicas Susāju pagasta pārvaldniekam Ilmāram Locānam par nacionālo partizānu nometnes vietas izrādīšanu un skaidrojumiem, atbildot uz pārgājiena dalībnieku jautājumiem.

Bildēs


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Kategorijas

%d bloggers like this: