Publicēja: vilakabiblio | jūnijs 25, 2019

Broņislavas Martuževas mūžs – Dzejas klēts apcirkņos

19. jūnijā kopā ar Balvu reģiona bibliotekārēm devos kultūrvēstures studijās uz Lubānas novadu. Brauciena mērķis –  Broņislavas Martuževas dzejas klēts apmeklējums un iepazīšanās ar viņas dzīvi un literāro devumu. Saules pielietajā Lubānā pirmo apmeklējām evaņģēliski luterisko baznīcu, kura celta no 1869. līdz 1872. gadam. Dievnams savdabīgs ar to, ka ēkā apvienotas divas baznīcas – lielā un mazā, kura savulaik paredzēta grāfu Volfu dzimtai. Baznīcas tornī atrodas krusts, bet jumta otrā galā dižojas gailis.

Lubānas Jaunajos kapos pie Broņislavas Martuževas atdusas vietas nolikām ziedus, iededzām svecītes un lasījām viņas dzeju. Dzejnieces  piemineklī iegravēti vārdi: „Ak, Latvija, tu man sirds dziļumā”.

B. Martuževa dzimusi 1924.gada 8.aprīlī Abrenes apriņķa Domopoles, tagad Bērzpils, pagasta Slavītu sādžā, bet 1928.gadā vecāki pārcēlās uz dzīvi Lubānas pusē. Indrānu pagasta “Dārziņu” māju senā klēts ir rekonstruēta, tajā iekārtota piemiņas vieta / saieta nams – veltījums dzejnieces vērtību apcirkņiem. Tajos ielūkoties un Broņislavas dzīves pavedienu šķetināt palīdzēja Rakstniecības un mūzikas muzeja galvenā krājuma glabātāja Anna Egliena. Laikā, kad Broņislava nāca pasaulē, un dzimtā, kurā viņa ienāca, cieņā bija tādas vērtības kā Gods, Darbs, Tikums un Tēvzeme. Kā saka dzejniece: “Es vienmēr esmu zinājusi, kas ir labs.”

Gribēdama dzīvot saskaņā ar savu sirdsapziņu, Broņislava kļuva par mežabrāļu atbalstītāju un 1946. gadā vārda tiešā nozīmē aizgāja pagrīdē — slēpās iedobītē zem grīdas, kur viņu atrada un apcietināja 1951. gadā. Pēc tam pieci gadi izsūtījumā Sibīrijā, pēc atgriešanās – ilgstoša, daudzkārtēja ārstēšanās slimnīcās un sanatorijās.

Izdoti deviņi Martuževas dzejoļu krājumi, no kuriem pirmie divi ar Evas Mārtužas vārdu, “Kopotas dzejas”, divas izlases. Dzejniece bijusi tautas teicēja, pati sacerējusi dziesmām gan vārdus, gan melodijas. Kinorežisors Zigurds Vidiņš par dzejnieci ir uzņēmis dokumentālo filmu “Gaismas lāse”. B. Martuževa saņēmusi vairākus apbalvojumus – Triju Zvaigžņu ordeni (1995.), Rakstnieku savienības Gada balvu par dzejoļu krājumu “Nopūtas” (1999.) un Kultūras fonda Spīdolas balvu par dzejas krājumu “Kā putni dzied” (2004.). Dzejas klētī redzami dažādi dokumenti, fotogrāfijas, Broņislavas personīgās mantas.

No 2009. gada dzejniece savas dienas vadīja Lubānas sociālās aprūpes centrā, bet mūža miegā aizmiga 2012. gada 13. februārī 88. mūža gadā – Madonas slimnīcā, kur ievietota ar bronhītu, sirds mazspēju un citām kaitēm, kas pasliktināja pašsajūtu. Interesants un aizraujošs bija Annas Eglienas stāstījums. To papildināja audio un video ieraksti ar Broņislavas balsi un viņas personības īpašo uguntiņu.

Pēdējais apskates objekts bija Akmeņu parks „Vaidavas” – viena no Latvijas lielākajām akmeņu kolekcijām (ap 4000 akmeņu), kas izvietota apmēram 2 ha platībā. „Vaidavu” saimniekam Vilnim ļoti patīk dažādas formas, viss, ko var ieraudzīt brīvā dabā – akmeņi, koki, puķes.

Pirmais akmens nokļuvis dārzā 1973.gadā. Vilnis zina, ka visi akmeņi “Vaidavās” ir tikai ar pozitīvu enerģiju. Viļņa talants – ieraudzīt dažādos zaros un koku gabalos ko skaistu. Kad koks atbrīvots no mizas, parādās brīnumi! Šādas brīnumu lietas apskatāmas Spoku namiņā.

Seno sadzīves priekšmetu un darbarīku kolekcijai sāk veidoties izglītojoša nozīme, jo nereti apmeklētāji dažu priekšmetu pielietojumu vairs nezina un padoms jāprasa “Vaidavu” saimniekam. Apbrīnas vērta ir krūzīšu kolekcija, tās ir dažāda lieluma, ar dažādu apdruku, ceļojušas no dažādām valstīm – kopā ap 2000.

Lai gan nemitīgi karsēja saule, prieku sagādāja  vērtīgi pavadītais laiks, garīgais piepildījums un emocionālais pārdzīvojums.

Vairāk bildēs

Viļakas novada bibliotēkas vadītāja Rutta Jeromāne.

Foto: R. Jeromāne


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Kategorijas

%d bloggers like this: