Publicēja: vilakabiblio | augusts 23, 2019

Skaista diena Latgales ceļos

Kad pīlādži savos zaros jau šūpo sārto ogu čemurus un dārzos uzzied pirmās asteres, ir piemērots laiks ceļošanai. 20. augusta rītā Viļakas novada bibliotēkas lasītāju klubiņa “Mantinieces” dalībnieces un citi čaklākie bibliotēkas apmeklētāji devās ekskursijā (par saviem līdzekļiem!) pa Latgali.

Pirmā pietura bija Kārsavā, kur apskatījām Rožukroņa Dievmātes katoļu baznīcas. Līdzās atrodas vecā koka ēka un jaunā (2003). Svētās Mises notiek abās.

Tālāk devāmies uz mini zoodārzu “Rozīte”. Diena bija karsta, tāpēc daudzi dzīvnieciņi meklēja patvērumu nojumēs un dažus nemaz nevarēja redzēt. Tā ir privāta kolekcija ar  interesantiem eksotiskiem dzīvniekiem un putniem.

Sakstagalā apmeklējām Franča Trasuna muzeju “Kolnasāta”. Klausoties interesanto gides stāstījumu, atmiņā atausa I. Ābeles romāna “Klūgu mūks” aprakstītās ainas, radās vēlēšanās salīdzināt lasīto ar redzamo. Muzejā varēja aplūkot gan Trasunu ģimenes mantas, gan pastāvīgo ekspozīciju “Senie sadzīves priekšmeti”.

Rikavā mūs sagaidīja literāte Iveta Dimzule. Pastāstīja par muižas vēsturi. Tajā ilgus gadus bijusi skola, bet ar šo mācību gadu Rikavā skolas vairs nebūs.  Iveta mūs pavadīja uz Rikavas Dieva Apredzības katoļu baznīcu. Tajā sajutām īpaši spēcīgu garīgu auru. Mūsu grupas sievas uzšķīra baznīcā atstātās lūgšanu grāmatas un nodziedāja dziesmu Dievmātes godam.

Nagļu pagasta Īdeņā zvejnieku sētā “Zvejnieki” tās saimnieks Jānis Macāns ar savu stāstījumu un ilustrācijām “uzbūra” vairākus gadu tūkstošus senas ainas Lubāna ezera krastā. Viņš ar lepnumu teica, ka Rīga tajā laikā kartē nav redzama, bet pie Lubāna atrasti brīnišķīgi akmens laikmeta darba rīki un rotas. Protams, nobaudījām arī zivju zupu.

Gaigalavas pagastā atrodas ūdenstūrisma attīstības centrs “Bāka”. Bākā uzkāpt gan nebija iespējams, jo tur norit remontdarbi, taču pabijām pie Lubāna krastiem un varējām redzēt tā vareno apjomu.

Ceļš jau iegriezās mājup. No ārpuses aplūkojām Bikavas katoļu baznīcas ēku. Tā piesaistīja ar savu spožo baltumu, kas krasi atšķiras no Viļakas katoļu baznīcas arhitektūras. Pēdējais apskates objekts bija “Saipetnieki”- senu darba rīku, braucamrīku, lauksaimniecības tehnikas un citu saimniecības priekšmetu kolekcija – brīvdabas muzejs.  Acis priecēja arī dekoratīvo krūmu un puķu krāšņums.

Visu dienu spīdēja saule, tā padarot mūsu braucienu patīkamu un atstājot labāku iespaidu par redzēto. Secinājām, ka mūsu pašu mīļajā Latgalē ir tik daudz jauku tūrisma un dabas objektu, ko vērts apskatīt.

Bildes

Viļakas novada bibliotēkas vadītāja Rutta Jeromāne.

Foto: A. Lesniece, I. Dimzule, R. Jeromāne


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Kategorijas

%d bloggers like this: