Publicēja: vilakabiblio | augusts 26, 2021

Senlietu stāsti “Abrenes istabās”

20. augusta pēcpusdienā Viļakas bibliotēkas darbinieces devās kultūrvēstures studiju ekskursijā uz “Abrenes istabām”. Senlietu un retro braucamrīku kolekcionārs Dzintars Dvinskis vēsturiskā ēkā, Tautas ielā 1, izveidojis ekspozīciju par Abrenes apriņķi laika posmā no 1920. līdz 1960. gadam, kad Viļaka ietilpa Jaunlatgales, Abrenes apriņķī, vēlāk bija kā Viļakas apriņķa un Abrenes rajona centrs.

Ēka celta 1925. gadā, senāk atradusies Marienhauzenas tirgus laukumā. Savulaik ēkā bijuši veikali, biroji, dzīvojamās telpas, pašaizsardzības štābs, gestapo un čeka. Padomju gados ilgu laiku te bija poliklīnika.

Telpās izvietoti tirdzniecības un sadzīves priekšmeti, militārās formas, seni dokumenti un fotogrāfijas, goda raksti, attiecīgajam laikam atbilstošas mēbeles.

Dzintars ir zinošs un aizrautīgs stāstnieks. Var apbrīnot eksponātu skaitu un daudzveidību, par katru saimniekam ir savs stāsts… Mums bija iespēja rakstīt ar tintē mērcējamu spalvu, svērt preci uz senlaicīgiem svariem ar atsvariem. Daudzi priekšmeti bija atpazīstami, tādi vai līdzīgi bijuši mūsu mājās, tomēr par atsevišķu lietu pielietojumu nācās jautāt.  Bibliotekāra acij tīkama bija grāmatu veikala reklāma, kurā vēstīts, ka “veikals pieņem pieteikumus bibliotēku (krājuma – R.J.) komplektēšanai”.

Informāciju par ekspozīciju var iegūt vietnē: https://www.facebook.com/Abrenes-Istabas-103850238484831

Lai neapsīkst entuziasms un ir atsaucīgi cilvēki, kuri varētu papildināt ekspozīcijas priekšmetu klāstu!  Paldies, Dzintar!

Teksts un foto: Rutta Jeromāne

Vairāk foto:


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Kategorija

%d bloggers like this: